Dünya Genel

Londra’da polis cinayetlerine tepki: Irkçılık ve kadın düşmanlığına son

Londra’da iki yıl önce öldürülen kardeşler için yapılan eylemde polisler protesto edildi. Kadınlar “Yeter artık” yazılı pankartlarla Londra Polis Teşkilatı’na yürüdü. İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeybatısındaki Wembley’den Londra Polis Teşkilatına yürüyüş..

Londra’da polis cinayetlerine tepki: Irkçılık ve kadın düşmanlığına son

Londra’da iki yıl önce öldürülen kardeşler için yapılan eylemde polisler protesto edildi. Kadınlar “Yeter artık” yazılı pankartlarla Londra Polis Teşkilatı’na yürüdü.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeybatısındaki Wembley’den Londra Polis Teşkilatına yürüyüş yapıldı. Wembley’de 6 Haziran 2020’de bıçaklanarak öldürülen iki kardeş Nicole Smallman ve Bibaa Henry’nin anısına yapılan eylemde ırkçılık ve kadın düşmanlığı protesto edildi.

Kadınların Eşitliği Partisi (WEP) çağrısıyla düzenlenen eylemde “Kadın düşmanlığına son”, “Yeter artık” yazılı pankartlar taşındı ve “Irkçı polis”, “Siyah kadınların hayatı değerlidir” sloganları atıldı. Eylemde, olay yerinde kardeşlerin cesetlerinin yanında özçekim (selfie) yaparak WhatsApp hesaplarından paylaşan iki polis Deniz Jaffer ve Jamie Lewis’e tepki gösterildi.

Trafalgar Meydanı’nda eylemciler adına konuşan Simon Yasmin, İngiltere’de ırkçılık ve özellikle siyah kadınlara yönelik düşmanlığın çok önemli bir sorun olduğuna dikkat çekti. Metropolitan Polisi ise kardeşlerin ölümünün 2’nci yılında özür dileyen bir açıklama yayınladı.

WEP’den yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “İki kız kardeşin öldürüldüğü 2020’den bu yana 200’den fazla kadın, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, on binlercesi cinsel saldırıya uğradı. Bu esnada, politikacılar ve polis ise boş özürler diledi ve hangisinin daha çok suçlu olduğu konusunda birbiriyle tartıştı. Geçtiğimiz iki yıl, bizi korumayı amaçlayan kurumlarda gerçek ve kalıcı bir değişiklik yapılması için büyük bir destek dalgasına tanık oldu. Yeter artık.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL