Genel Siyaset

Mahkeme, Melih Gökçek’in belediye şirketine tazminat ödemesine karar verdi

Melih Gökçek’in, sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döküldüğü ve 795 kilometrelik işin yalnızca 100 kilometresinin yapıldığı yönündeki iddiası nedeniyle BELKO’ya tazminat ödemesine hükmedildi. Eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih..

Mahkeme, Melih Gökçek’in belediye şirketine tazminat ödemesine karar verdi

Melih Gökçek’in, sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döküldüğü ve 795 kilometrelik işin yalnızca 100 kilometresinin yapıldığı yönündeki iddiası nedeniyle BELKO’ya tazminat ödemesine hükmedildi.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek, belediye şirketi BELKO’nun soğuk asfalt sathi kaplama işini aldığı, sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döküldüğü ve şirketin 795 kilometrelik işin yalnızca 100 kilometresini yapıp kalanını yapamadığı iddiası nedeniyle BELKO’nun ticari itibarını zedelediği için 20 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Beyaz TV’de katıldığı bir programda, “Belediye şirketi olan BELKO’nun soğuk asfalt sathi kaplama işini aldığını, sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döküldüğünü ve şirketin 795 kilometrelik işin yalnızca 100 kilometresini yapıp kalanını yapmadığını” öne sürmüştü. Gökçek, 40 milyon lira kamu zararı oluştuğunu iddia etmişti.

BELKO, Gökçek aleyhinde “yalan beyanda bulunduğu” iddiasıyla tazminat davası açmıştı.

İhalede sekiz firma arasında en düşük teklifi veren firma olarak BELKO’nun ihaleyi kazandığı, yaklaşık maliyetinden 23 milyon lira daha düşük bedelle ve yüzde 20,11 kırım oranıyla işin alındığı belirtilmişti.

BELKO’nun dilekçesinde, Karayolları Genel Şartnamesi’nde yer alan hükümlere uygun şekilde ve 89 günde 741 kilometre asfalt sathi kaplama yollarının tamamlandığı ifade edilmişti. İşin, sıcak asfalta göre yüzde 56,78 ve çift kat sathi kaplamaya göre ise yüzde 42,07 oranlarında daha ucuza yapıldığı belirtilmişti.

BELKO’nun açtığı davada, asliye hukuk mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, Gökçek’in BELKO’ya 20 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme kararında, “Gökçek’in ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı, iftira düzeyinde olduğu ve belediye şirketi BELKO’nun ticari itibarının haksızca zedelendiği” değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL