Genel Siyaset

Meclis Başkanı Şentop: DBP milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmalı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Kadıköy’deki eylemlere katılan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’le ilgili “Dokunulmazlığı kaldırılmalıdır” dedi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Kadıköy’de Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlenen..

Meclis Başkanı Şentop: DBP milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmalı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Kadıköy’deki eylemlere katılan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’le ilgili “Dokunulmazlığı kaldırılmalıdır” dedi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Kadıköy’de Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlenen Gemlik Yürüyüşü’nde polis müdahalesi sırasında yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şentop, DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in gösteri sırasında, polisle arbede yaşamasıyla ilgili olarak “Tabi bu çok çirkin bir hareket, bir haddini bilmezlik. Bilhassa bir milletvekili tarafından yapılmış olması çok vahim. Milletvekillerinin bir dokunulmazlığı var, dokunulmazlık milletvekillerini şahsına tanınmış bir suç işleme, suçtan muaf olma özgürlüğü değildir” diye konuştu.

Dokunulmazlığın parlamento çalışmalarını, güvence altına almak için verilmiş olan bir imkan olduğunu belirten Şentop, şunları söyledi:

“Bir milletvekilinin açık bir şekilde kamuoyu önünde görevini yapmaya çalışan, kamu düzeninin sağlamaya çalışan bir kamu görevlisine karşı bu şekilde bir müessir fiil denilen bir harekette bulunulması bence hiçbir şekilde dokunulmazlık kapsamında olmaması gereken bir husustur. Teknik olarak dokunulmazlık kapsamındadır ama parlamentonun burada dokunulmazlık kaldırma yetkisi vardır zaten mevzuatımıza göre de bu konularda tolerans gösterilmemesi gerekir kanaatimce.

‘TOPLUMDA DA İNFİAL UYANDIRAN BİR SUÇTUR’

Özellikle bir milletvekilinin görevini yapmaya çalışan bir güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olması, kamuoyunda da toplumda da infial uyandıran bir suçtur. Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu konuyla ilgili olarak bence dokunulmazlığın kaldırılması gerekir.

‘DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI GEREKİR’

Meclis Başkanlığı’na geldiği takdirde biz bunu Karma Komisyonu’na havale ediyoruz.  Karma Komisyon’da daha sonra yetki ve Genel Kurul’da. Bu konuda ancak şahsi görüşümü söyleyebilirim. Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir. Bir milletvekilinin polise karşı bu şekilde bir hareketi asla müsamahayla karşılanmamalıdır. Tamamen haddini bilmezliktir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL