Siyaset

Memleket Partisi’nden partilere çağrı: Hazine yardımı almayın

Memleket Partisi, ‘Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası’ başlattığını duyurdu. Siyasi partilere çağrıda bulunan Muharrem İnce hazine yardımı alınmaması gerektiğini belirtti. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ‘Memleket Buluşmaları’ kapsamında Niğde ve..

Memleket Partisi’nden partilere çağrı: Hazine yardımı almayın

Memleket Partisi, ‘Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası’ başlattığını duyurdu. Siyasi partilere çağrıda bulunan Muharrem İnce hazine yardımı alınmaması gerektiğini belirtti.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ‘Memleket Buluşmaları’ kapsamında Niğde ve Nevşehir’in ardından Kayseri’ye geldi. Burada düzenlediği basın toplantısında konuşan İnce, ‘Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası’ adı altında yeni bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

Siyasi partilerin hazine yardımı almaması gerektiğini belirten İnce, “Bu yoksulluk ortamında her üç gençten biri işsizken, dolar rekorun rekorunu kırarken, fabrikalar kapanırken, raflar boşalırken, millet ayçiçeği yağı alamazken, hazineden bu kadar parayı alıp sokaklara bayrak asmak doğru değildir” dedi.

‘YOKSUL ÖĞRENCİNİN SORUNU KALMAZ’

Siyasi Partilere Tasarruf Kampanyası’nın 17 Ocak Pazartesi itibariyle tüm siyasi partilere imzaya açacaklarını belirten İnce, “Her yıl ocak ayında TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler hazine yardımı alır. Bu yıl 2022 yılında AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti 645 milyon TL, eski parayla 645 trilyon TL hazine yardımı alacak. 2022 yılında seçim olursa toplam alacakları para 1,9 milyar TL, yani 2 katrilyon. Bu büyük bir para. Yani iki milyon üniversite öğrencisine biner lira para verebiliyoruz. Toptan aldığımız zaman 2 milyon yoksul öğrencinin tablet bilgisayar sorunu kalmaz” dedi.

‘HAZİNEDEN BU KADAR PARAYI ALIP SOKAKLARA BAYRAK ASMAK DOĞRU DEĞİL’

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer’in kampanyayı imzaya açacağını söyleyen İnce, “Kim bu kampanyaya katılıyor göreceğiz. Bu yoksulluk ortamında her üç gençten biri işsizken, dolar rekorun rekorunu kırarken, fabrikalar kapanırken, raflar boşalırken, millet ayçiçeği yağı alamazken, hazineden bu kadar parayı alıp sokaklara bayrak asmak doğru değildir. Siyasi partiler 2022 yılında hazine yardımı almasınlar. Biz ne güzel götürüyoruz kendi paramızla, kendi emeğimizle” diye konuştu.

‘SİYASİ PARTİLERİ HAZİNEYE YÜK OLMAMAYA DAVET EDİYORUZ’

Türkiye’ye örnek olalım diyen İnce, “Bu ortamda, üniversite öğrencilerine 2 milyon tablet alalım. Hem çevre kirliliği olmaz hem gönüllülerle yaparız kampanyayı hem hazineye yük olmaz hem gençlerimiz tabletlerine kavuşur. Memleket Partisi olarak Türkiye’yi, siyasi partileri tasarrufa, hazineye yük olmamaya davet ediyoruz. Kim imzalayacak bakalım. Ocak sonuna kadar imzaları bekleriz. Sonra bir basın toplantısıyla milletimize anlatırız. Memleket Partisi’nin kampanyası siyasi partilere tasarruf kampanyasıdır” dedi.

‘BUNLARI YAPMIYORSANIZ SİZ ÇAKMA DEMOKRATSINIZ’

Siyasi Partiler Yasası’nı da gündeme taşıyan İnce, “Seçime doğru giderken seçim yasasını konuşuyoruz ama Siyasi Partiler Yasası’nı hiç konuşmuyoruz. Herkes demokrat, kime sorsan demokrat. Güçlendirilmiş parlamenter sistem de var, o da var, bu da var. Geç bunları, bunlar masal. Eğer gerçekten demokrasi istiyorlarsa Siyasi Partiler Kanunu’nda genel başkan diktatörlüğüne son vermeleri lazım. Gelin bakalım, genel başkanı üyeler seçsin. Partilerde cumhurbaşkanı adayını üyeler belirlesin. Gelin bu hükümleri Siyasi Partiler Kanunu’na koyalım, gerçekten demokrat mısınız görelim. Bunları yapmıyorsanız siz çakma demokratsınız” dedi.

‘YENİDEN ÜRETEN BİR TÜRKİYE İNŞA ETMELİYİZ’

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin açıklamaları şu ifadelerle devam etti:

GERÇEKÇİ BİR POLİTİKA DEĞİL: Devlete, TÜİK’e, Merkez Bankası’na, yargıya, kurumlara güven yok. Ekonomik sıkıntılar can yakıyor. Nereye gitsem herkes geçim sıkıntısını, hayat pahalılığını konuşuyor. Üretmeyen bir Türkiye var artık. Paramız var alırız diyor. Bu gerçekçi bir politika değildir. Paran olmayabilir, hatta paran olsa da bulamayabilirsin satmazlar. Örneğin bazı ülkeler önümüzdeki yıl buğdayı satmayacak. Üretim düştü kendime lazım diyor. Yeniden üreten bir Türkiye inşa etmeliyiz.

BATIYORUZ: Tahammülsüz bir ülke olduk. Birbirine tahammülsüz insanlar, trafikte dahi bunu anlıyorsunuz. Doğru mu yanlış mı diye bakmıyor kimse. Bizim mahalle mi, sizin mahalle mi? Batıyoruz. Sonra batıranlar çıkıyor diyor ki aynı gemideyiz bak batıyoruz. Ya, çalarken aynı gemide değildik de batarken aynı gemideyiz. Doğru söylüyorsun beraber batıyoruz. Ülkeyi bu duruma getirenler ülkeyi bu durumdan kurtaramaz. Ülkeyi bu duruma getirenlerin sorumluları bu ülkeye umut olamaz. 20 yıllık iktidar karşında umut olamayan bu muhalefet de çözüm üretemez” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL