Genel Siyaset

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ‘tuzağın’ perde arkası… ‘Bildikleri halde uyarmamışlar’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde (MBB) kadın otobüs şoförü A.Ş.’nin tutuklandığı operasyonun perde arkası açığa çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerini hatırlatarak, “Oysa A.Ş.’nin tutuklandığı operasyon, ‘CHP’li belediyeler..

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ‘tuzağın’ perde arkası… ‘Bildikleri halde uyarmamışlar’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde (MBB) kadın otobüs şoförü A.Ş.’nin tutuklandığı operasyonun perde arkası açığa çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerini hatırlatarak, “Oysa A.Ş.’nin tutuklandığı operasyon, ‘CHP’li belediyeler PKK’lı yuvası gibi’ dedirtmek için MBB’ye kurulmuş bir tuzağı andırıyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde (MBB) kadın otobüs şoförü A.Ş., 26 Ekim’de gözaltına alındı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, belediyeye ilişkin operasyonun perde arkasını bugünkü köşesinde yazdı. “CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kurulan tuzak” başlığını taşıyan yazıda Saymaz yazısında, iktidar medyasının attığı başlıklara dikkat çekerek şunları kaydetti:

“İktidar medyası ve ak-troller bir gün sonra Türkiye’nin en azılı teröristi MBB’de ele geçirilmiş gibi şu başlıkları attı:

‘PKK iltisaklı otobüs şöförü’

‘PKK iltisaklılar CHP’li Mersin Belediyesi’nde cirit atıyor’

‘Mersin Büyükşehir, Kandil’i aratmıyor.’”

A.Ş.’nin çıktığı ilk duruşmada beraat ettiğini vurgulayan Saymaz, “Buna rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçen hafta açıkladığı, MBB’de PKK ile irtibat ve iltisaklı 54 çalışan listesine A.Ş. de girdi. Oysa A.Ş.’nin tutuklandığı operasyon, “CHP’li belediyeler PKK’lı yuvası gibi” dedirtmek için MBB’ye kurulmuş bir tuzağı andırıyor” dedi.

Saymaz, söz konusu “tuzağı” şu şekilde açıkladı:

“BİLDİKLERİ HALDE UYARMADILAR”

A.Ş., MBB’nin otobüs şoförü ilanına başvurdu. Yazılı sınavı ve mülakatı geçti. MBB, 21 Eylül’de Asiye Ş.’nin de aralarında olduğu 146 kişilik isim listesini, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için Mersin Valiliği’ne gönderdi.

Valilik 30 Eylül’de verdiği yanıtta A.Ş. için “Arşiv araştırmasında herhangi bir kayda rastlanılmamıştır” dedi.

Belediye, 42 yaşındaki A.Ş.’yi 17 Ekim’de işe aldı.

Dokuz gün sonra Mersin Emniyeti, “Kayda rastlanılmamıştır” görüşünü kendisi belirtmemiş gibi A.Ş.’yi gözaltına aldı.

Dosya açıldığında fark edildi ki…

Meğer Emniyet, belediyenin talep ettiği güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması henüz sonuçlanmadan, gelen şikâyet üzerine A.Ş.’nin Twitter hesabında araştırma yapmış.

Raporda A.Ş.’nin PKK’yı, terör eylemlerini ve Öcalan’ı konu alan 25 paylaşımı beğendiği saptanmış.

Raporun tarihi ne?

27 Eylül.

“VALİLİĞİN BELEDİYEYE YANITI NE ZAMAN?”

30 Eylül.

Demek oluyor ki bu ‘beğeniler’ üç gün önceden bilindiği halde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına dahil edilmesi gerekirken edilmemiş.

Belediyede işe girmesi beklendi

MBB haberdar edilmediği gibi A.Ş.’nin gözaltına alınması için 17 Ekim’de işe girmesi beklendi. İş başı yapınca kapan MBB’nin üzerine kapandı.

A.Ş., ifadesinde, “Beğeni yaptığımı hatırlamıyorum” dese de PKK propagandasından tutuklandı. Bu sayede “CHP’li belediyenin PKK’lı çalıştırdığı” mesajı verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL