Genel Siyaset SonDakika

Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Gereken yapılacak

Türkiye’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki egemenliğini sorgulamasının ‘mantıksız’ olduğunu söyleyen Miçotakis, ilişkilerin kötüye gitmesi halinde ülkesinin ‘gerekeni yapacağını’ belirtti. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan kamu radyo televizyon kurumu ERT’ye verdiği özel demeçte, Türkiye..

Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: Gereken yapılacak

Türkiye’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki egemenliğini sorgulamasının ‘mantıksız’ olduğunu söyleyen Miçotakis, ilişkilerin kötüye gitmesi halinde ülkesinin ‘gerekeni yapacağını’ belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan kamu radyo televizyon kurumu ERT’ye verdiği özel demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde yaşanan gerginliğe dair açıklamalarda bulundu. Miçotakis, Türkiye’nin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy ve Sisam adaları dahil Doğu Akdeniz’deki egemenliğini sorgulamasını “tamamen mantıksız” diye nitelendirerek, “Düşünen tek bir insan dahi, -Türkiye’dekiler de- Yunanistan’ın Türkiye’yi tehdit edebileceğine inanmıyordur” dedi.

Miçotakis, Türkiye’den gelen sert açıklamalara rağmen ülkesiyle Türkiye arasındaki ilişkinin, 2020 yazında Doğu Akdeniz’de uzun süre gerginlik yaşadığı dönemdeki seviyede olmadığını söyledi. Yunanistan Başbakanı, “Yüksek bir sözel gerginlik var ama umarım sahada bu gerginliğe ulaşmayız” diye konuştu. Mantığın ağır basması halinde iki ülke ilişkilerinin kötüye gitmeyeceğini de söyleyen Miçotakis, aksi halde ülkesinin “gerekeni yapacağını” belirtti.

“Türkiye sık sık böyle bir hitabeti benimsiyor” diyen Mitsotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasında yapılması planlanan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını iptal ettikleri yönündeki bir ay önce yaptığı açıklamadan geri dönmesini umut ettiğini belirtti.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL