Genel

Milli Eğitim Bakanı Özer: Okulların kapatılması söz konusu değil

Okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Özer, “Okullarımızda alarm vereceğimiz, yeni kararlar vereceğimiz bir sıkıntımız yok” dedi. Omicron varyantına ilişkin sürecin yakından takip edildiğini söyleyen Milli Eğitim..

Milli Eğitim Bakanı Özer: Okulların kapatılması söz konusu değil

Okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Özer, “Okullarımızda alarm vereceğimiz, yeni kararlar vereceğimiz bir sıkıntımız yok” dedi.

Omicron varyantına ilişkin sürecin yakından takip edildiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa Valiliği’ni ziyaret eden Özer, şu anda okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Özer, “Omicron varyantı nedeniyle okullarımızda şu an alarm verebileceğimiz bir durum yok” ifadelerini kullandı.

‘BAĞIŞIKLIK KAZANAN ÖĞRETMENLER YÜZDE 94 ORANINDA’

Özer, 6 Eylül’den itibaren başlanan eğitim-öğretim yılının haftada 5 gün yüz yüze eğitim olarak devam ettiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor. Bu süreçteki en büyük başarımız öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olmasıdır. Sadece Türkiye ortalamasından değil İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından bizimkisinin çok yüksek olması bizim en büyük avantajımız. Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93.4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan, hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye’de yüzde 94’ler civarında.

‘AŞILAMAYA DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR’

3’üncü doz aşısını olan öğretmen oranımızda bugün itibarıyla yüzde 40,5. Süreç yaklaşık 4,5 aydır Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulumuzla koordineli bir şekilde devam ediyor. Allah’a şükür okullarımızda alarm vereceğimiz yeni kararlar vereceğimiz bir sıkıntımız yok. Omicron dalgası hızlı bir şekilde yayılıyor, süreci yakından takip ediyoruz ama şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil. Aşılama oranlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Okullarımızda maske, mesafe ve hijyenle ilgili kurallara öncesine göre çok daha riayet ediyoruz. İnşallah 2 hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğiz, yarı yıl tatiline kadar süreci başarılı bir şekilde devam edecek.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL