Ekonomi Genel SonDakika

Milli Eğitim’den Maarif Vakfı’na ‘bütçe’ 1.8 milyar TL’ye çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayımlandı: Cumhurbaşkanı kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden Türkiye Maarif Vakfı’na 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk lirasına kadar kaynak aktarılabilecek. Yurtdışında faaliyet gösteren Maarif Vakfı’na, Milli Eğitim Bakanlığı..

Milli Eğitim’den Maarif Vakfı’na ‘bütçe’ 1.8 milyar TL’ye çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayımlandı: Cumhurbaşkanı kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden Türkiye Maarif Vakfı’na 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk lirasına kadar kaynak aktarılabilecek.

Yurtdışında faaliyet gösteren Maarif Vakfı’na, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden aktarılan bütçe 1.2 milyar liradan 1.8 milyar liraya çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, Türkiye Maarif Vakfına kaynak aktarılması hakkındaki kararın yürürlüğe konulmasına, 6721 sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanunu’nun 5’inci maddesi gereğince karar verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararda, “Bu kararın amacı; yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul, eğitim kurumu ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs vermek, bilimsel araştırma-geliştirme çalışmaları ile yayınlar yapmak ve yeni metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfına kaynak aktarılmasıdır” ifadesine yer verildi.

Buna göre, Türkiye Maarif Vakfı’na, vakfın amaçlarını gerçekleştirmek için yapacağı hizmetlere ilişkin giderlerin karşılanmasına yönelik olarak, 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk lirasına kadar kaynak aktarılabilecek.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL