Genel

Milli Savunma Bakanı Akar: Montrö’nün aşındırılması kimseye yarar sağlamaz

Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde Rusya-Ukrayna krizini değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bütün tarafların Montrö ve Montrö’nün getirdiği kurallara uyması yararlı” dedi. Rusya-Ukrayna krizi ile gündeme gelen Montrö Boğazlar Sözleşmesi..

Milli Savunma Bakanı Akar: Montrö’nün aşındırılması kimseye yarar sağlamaz

Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde Rusya-Ukrayna krizini değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bütün tarafların Montrö ve Montrö’nün getirdiği kurallara uyması yararlı” dedi.

Rusya-Ukrayna krizi ile gündeme gelen Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘sözleşmenin aşındırılmasının kimseye fayda getirmeyeceğini’ ifade etti.

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Akar, “Bugüne kadar yaptığımız gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19, 20, 21’inci maddelerin uygulamasını sürdüreceğiz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, söz konusu iki ülkenin de Türkiye ile denizden komşu olduğuna dikkati çekti. “Gelişmeleri üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz” diyen Akar, “Tüm tarihimiz boyunca olduğu gibi bugün de komşularımız başta olmak üzere tüm ülkelerin egemenlik haklarına, sınırlarına, toprak bütünlüğüne saygılıyız, saygılı olmaya devam ediyoruz. Bu ilkeden hareketle Ukrayna için de aynısını söylüyoruz. Temennimiz, bir an önce barışçıl, diplomatik yollarla birtakım çözümlerin bulunmasıdır” diye konuştu.

‘MONTRÖ’NÜN KORUNMASINDA FAYDA GÖRÜYORUZ’

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği harekâtı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Akar, “Bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylüyor ve görüyoruz. Başta insani yardım olmak üzere buradaki insani dramın son bulması için bize düşen ne varsa bugüne kadar yaptık, aynı şekilde yapmaya devam ediyoruz Bir taraftan insani yardım diğer yandan da diplomatik, siyasi, uluslararası anlamda barışçıl yol ve yöntemleri destekleyici her türlü katkıyı sağlıyoruz. Yıllardan beri gayet başarılı şekilde Montrö statüsü devam etti. Söz konusu sözleşme bütün kıyıdaş ülkelere yararlı olmakla birlikte diğer ülkelerin giriş-çıkışlarını da düzenlemiş vaziyette. Herhangi bir şekilde Montrö’nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz. Montrö’nün korunmasında fayda görüyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün tarafların Montrö ve Montrö’nün getirdiği kurallara uymasının yararlı olduğunu değerlendiriyoruz. Dileğimiz bir an önce barışçıl yöntemler ve diplomatik yollarla bu sorunların çözülmesi ve bölgede sulhun, sükunun yeniden hakim olmasıdır. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karadeniz’in bir rekabet alanına dönüşmemesi için uğraştıklarını anlatan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Karadeniz’e en uzun kıyısı olan ülke olarak bu anlayışı bir ilke şeklinde muhafaza ettik. Tüm görüşmelerimizde Türkiye olarak Karadeniz’deki barışın, huzurun, güvenli ortamın devam etmesi için gayret gösterdik. Türkiye olarak bugüne kadar tüm meselelere bu çerçevede baktık. Bu olayda da aynı şekilde bakıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19, 20, 21’inci maddelerinin uygulamasını sürdüreceğiz.”

‘SOMUT VERİLERE GÖRE DEĞERLENDİRME YAPMAK GEREKİR’

Saldırıların geleceğine yönelik değerlendirmesi de sorulan Akar, “Geleceğe dönük tahminleri bir tarafa bırakıp somut verilere göre değerlendirme yapmak gerekir. Olayların başında askeri hareketlilik, yığınaklar oldu. Sonrasında askeri hareket başladı. Şimdi görüşmeler oluyor. Bu krizin diplomatik, barışçıl yol ve yöntemlerle bir an önce bitirilmesi ve bölge halklarının güven ve rahat içinde yaşaması için çalışıyoruz” yanıtını verdi.

‘YUNANİSTAN’I HER FIRSATTA TEKRAR DİYALOĞA, MASAYA ÇAĞIRIYORUZ’

“Komşumuz Yunanistan ve özellikle bazı siyasileri bilinçli ve saldırgan bir şekilde olayları ve gerçekleri çarpıtmak suretiyle gerginliği tırmandırıcı eylem ve söylemlerle Türkiye karşıtı söylemlerini sürdürüyor” diyen Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Gözleri kararmış şekilde saldırgan tavırlarını öylece sürdürüyorlar ki Ukrayna olaylarını dahi Türkiye’ye karşı bir saldırı unsuru olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bu gidişin iyi olmadığını iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, NATO ittifakı içinde, yaptığımız iyi niyetli çağrılara karşı yapılanların son derece yanlış olduğunu herkes görüyor. Biz ısrarla ve inatla ilkeli tutumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Diyalogdan, görüşmeden kaçan Yunanistan’ı her fırsatta tekrar diyaloğa, masaya çağırıyoruz. Güven Artırıcı Önlemler toplantısının dördüncüsü için Yunanistan Savunma Bakanlığı heyetini Ankara’ya beklediğimizi de bir kez daha ifade ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL