Nilüfer AYDEMİR

Mülk-Mülkiyet-Mülkiye

  Şimdiki adıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 174 Yaşında..   Henüz cumhuriyetimiz 100. yaşını kutlamayı beklerken daha da eskiye giden..

Mülk-Mülkiyet-Mülkiye

 

Şimdiki adıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 174 Yaşında..

 

Henüz cumhuriyetimiz 100. yaşını kutlamayı beklerken daha da eskiye giden bu kurum üzerinden “toprak mülkiyeti” diyerek başlayalım

 

Osmanlı devletinde toprak mülkiyeti kavramı ile ilgili olarak

 

“.. Miri toprakların çıplak mülkiyetinin devlete, tasarrufun ise fertlere ait olduğu, miri arazi üzerindeki tasarruf hakkının da başkasına devrinin mümkün olduğu, mirasçılara intikal ettiği halde intifa hakkının mirasçılara geçmediğini ifade edilmektedir.”(Cin, 1965-1966)

 

Buradan şunu anlıyoruz ki Osmanlı Devleti’nde topraklar devletin kullanım hakkı ise uygun gördüğü kişilerin..yalnız bu toprakların kullanım hakkına karşılık çok çeşitli vergiler aldığı da biliyoruz. Çift Bozan Vergisi( ekim-dikim sezonu boyunca nadasa bırakılmayan lakin farklı sebeplerle boş kalan toprak için uygulanan vergi) örnek.

 

Türkiye’de genel olarak mülkiyet, Anayasanın 35.maddesinde;

 

“Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.

Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir.

Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.”

 

Yani devlet kamu yararı ve hazine arazileri dışında kalan her toprak özel mülkiyet buna toprak mülkiyeti de dahil..

 

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nda Mülkiyet ile ilgili olarak madde 683’de;

 

“Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.”

 

Yani Cumhuriyet ile birlikte mülk üzerinde tasarruf ile birlikte sahiplik de mümkün hale gelmiştir. Satabilir, kiraya verebilir, boş bırakabilir, dilediğini yetiştirebilir ve bazı haller dışında bina tesis edebilirsiniz. Örneğin marjinal arazi vasfına haiz topraklar imar değişikliği ile daha küçük parsellere bölünerek konut inşaatına açılabilir. Buna karşın verimli topraklarda bina, ahır, sulama havuzu…izne ve belli şartlara tabi olarak mümkündür. Örneğin tarlanıza ev yapacaksanız bu tarlanızın %5’ini geçemez.

 

  1. Yaşını kutlayan Tapu ve Kadastro’nun Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı’nın geçtiğimiz günlerde özel mülkiyete sahip olanlara uyarısı dijital çağın nimetleri kadar sorunları ile yüzleşmenin gerekliliğini bir kez daha mülkiyet üzerinde düşünmeye sevk etti ve halk arasında çok kullanılan şu sözü hatırladım;

 

“Mal sahibi, mülk sahibi hani bunun ilk sahibi?”

 

Peki, hangi konuda uyarıldık?

 

Sahibi olduğunuz, uzun süredir üzerinizde bulunan değerli gayrimenkullerin dublör ve de illegal yollarla sahip değiştirmemesi için e-devlet üzerinden şahsi telefon numaranızı TKGM’ye kaydetmeniz gerekliliğini unutmayın derken gelin bir de bu yıl içine verilen verilere bir bakalım.

 

Türkiye’de 58 milyon 355 bin 568 adet parselde bulunan 52 milyon 31 bin 326 adet malik’in 283 bin 690 âdeti yabancıdır. Ocak-Aralık ayları dâhil Türkiye genelinde 13 milyon 470 bin 519 adet işlem yapılmış bunun 2 milyon 741 bin 743 mülk satışı 91 bin 580’i de düzeltme olarak gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar ise TKGM tüm harç geliri ise 107 milyar 261 milyon 975 bin 915 TL olarak bildirilmiştir.

 

Rakamlar açık seçik ortada iken yan yana parselleri satın alan ve halen o parselleri birleştirememiş, vefat öncesi veya vefat sonrası mirasçılar arasında parsel no karıştırılmış, mülk ayrı tasarruf edilen parsel ayrı düşmüş ya da satış işlemi yapılırken bilerek/bilmeyerek evrak üzerinde usulsüzlük yapılması gerçekleşmiş ne kadar parsel vardır dersiniz? Parsellerde uydu görüntüleme de yer alan kaymalar ve ölçümler akabinde AN/ANLIK/SINIR KAVGALARI sürerken bir umut mahkeme kapıları aşındırılmaktadır!

 

Hadi şunu da sormadan geçmeyelim Sayın Adlı’nın uyarısında dikkatli personelce engellenen satışlar varken bu kötü niyetli işlemlere zemin hazırlayan personel de var mıdır?

 

Yenilenen kadastro işlemleri çözüm olacak mı dersiniz?

 

Mülkiyetten Mülke gittik.. Mülkiye demeden geçmeyelim zira o da 162. Yılını kutluyor ve asıl siyasete, bürokraside egemen olması gerekenlerin hatta yön vermesi gerekenlerin okulunun yaşını da bu vesile ile kutlamış olalım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL