Dünya Genel

New York’ta süpermarkette ırkçı saldırı: 10 kişi hayatını kaybetti

New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen ırkçı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırganın düzenlediği saldırı öncesi 180 sayfalık ırkçı bildiri yayınladığı belirtildi. ABD’nin New York eyaletinde Buffalo Belediye Başkanı..

New York’ta süpermarkette ırkçı saldırı: 10 kişi hayatını kaybetti

New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkette düzenlenen ırkçı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırganın düzenlediği saldırı öncesi 180 sayfalık ırkçı bildiri yayınladığı belirtildi.

ABD’nin New York eyaletinde Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown, öğleden sonra bir süpermarkette meydana gelen saldırıda 10 kişinin öldüğünü, 3 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Vurulanlardan 4 kişinin süpermarkette çalıştığı, ölenler arasında güvenlik görevlisi olan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtildi.

Saldırganın New York’un kırsal Güney Katmanındaki küçük bir kasaba olan Conklin’den 18 yaşındaki Payton S. Gendron olduğu açıklandı. Görgü tanıkları ise saldırganın askeri tarzda kıyafetler ve zırh giydiği bilgisini paylaştı.

Yetkililer, Buffalo kenti dışından gelen saldırganın hedef aldığı 13 kişiden 11’inin siyah olduğunu belirtti. Saldırganın süpermarkete tüfekle girdiğini ve ateş açtığını belirten yetkililer, olayın ırkçı bir saldırı olduğunu ve saldırıya ilişkin nefret suçu soruşturması başlatıldığını ifade etti.

New York Times’ın (NYT) haberine göre, polis, saldırgana ait olduğu düşünülen ve internette yayımlanan bildiriyi de inceliyor. 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan bildiride “Beyaz Amerikalıların beyaz olmayanlarla değiştirilme riski altında olduğu” şeklinde ifadeler yer aldı. Habere göre, bildirde “saldırganın daha fazla siyahiyi öldürme planı” yer alıyor.

BİRİNCİ DERECE CİNAYETTEN YARGILANACAK

Erie County Bölge Başsavcısı John Flynn, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağını ve suçlu bulunması durumunda hakkında müebbet hapis isteneceğini açıkladı. Flynn, saldırıya ilişkin “terörizm” soruşturması da yaptıklarını söyledi.

Hakim karşısına çıkarılan ve birinci derece cinayet suçlamalarını kabul etmeyen saldırgan Payton Gendron, ikinci kez hakim karşısına 17 Mayıs’ta yerel saat ile 9.30’da çıkacak.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL