Nijerya’da Türk konteyner gemisine korsan saldırısı

0
93

Nijerya açıklarında seyir halindeki Türk konteyner gemisi Mozart’a korsanlar tarafından saldırı düzenlendi. Gemideki 19 mürettebattan birinin öldürüldüğü ve 15’inin kaçırıldığı bildirildi.

Batı Afrika ülkesi Nijerya açıklarında, Gine Körfezi’nde seyir halindeki Mozart adlı Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı. Geminin İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait ve Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine seyir halinde olduğu belirtildi.

Çavuşoğlu: Gemi Gabon karasularında

Türk gemisine Nijerya açıklarında korsan baskınla ilgili NTV’ye bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi güvenli şekilde limana yanaşmak için bekliyor. Gabon’dan da teknik personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız“ ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu kaçırılan personelin kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürdüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Kaptanın morali iyi, personel de iyi. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonla aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan konuya dair yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: