Genel

Omicron’da tam doz aşının etkisi görülüyor

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, ABD’de tam doz aşılıların aşısızlara göre Omicron’dan yüzde 90 daha az hastaneye yattığının tespit edildiğini söyledi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları..

Omicron’da tam doz aşının etkisi görülüyor

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, ABD’de tam doz aşılıların aşısızlara göre Omicron’dan yüzde 90 daha az hastaneye yattığının tespit edildiğini söyledi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, ‘Omicron’ varyantının pik yaptığı ABD, İngiltere, İsviçre ve İsrail’de önemli çalışmaların yayımlandığını belirterek, tam doz aşılanların, aşısızlara göre yüzde 90 daha az hastaneye yattığının tespit edildiğini söyledi. İsviçre’de yayımlanan bir çalışmaya göre de tam aşılıların aşısızlara göre 48 kat daha az ölüme yakalandığını ifade etti.

‘AŞILARIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Korona virüsü sonrası akciğer, kalp, böbrek tutulumu gibi birçok etkinin ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Savaşçı, “Dolayısıyla tam doz aşı burada hep ön plana çıkıyor. İçimizi ferahlatacak bir çalışma da Avrupa İlaç Konseyi’nin bir çalışmasıydı. 65 bin gebe üzerinde yapılan araştırma neticesinde mRNA aşılarının gebeler ve bebek üzerinde hiçbir yan etki ve toksik etkisinin olmadığı ortaya çıktı. Gebeler ve yaşlılarımız eksik aşılarını bu dönemde de yaptırmaları gerekiyor” dedi. Doç. Dr. Savaşçı, sürü bağışıklığıyla ilgili şunları dedi: “Omicron’u geçireyim, doğal toplumsal sürü bağışıklığa ulaşalım’ diye bir şey mümkün değil bilimsel anlamda. ‘Omicron’ ile karşılaşınca ona karşı bağışıklık edinmiş oluyorsunuz ama başka bir varyant çıkarsa ona karşı bağışıklığınız olmuyor. Korona virüsü bağışıklığı zaten 1-3 ay sürüyor geçirince. İspanyol gribinde 1918 yılında 70 milyona yakın insan hayatını kaybetmişti. Korona virüsünden bugüne kadar üzücü şekilde 5,5 milyon kişi hayatını kaybetti ancak aşıların özellikle ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. O dönemde aşı yoktu, sağlık altyapısı iyi değildi. Ülkemizde sağlık altyapısı ve sağlıkçılarımızın üstün gayreti ile ölüm vakaları da dünya genelinde alt seviyede kaldı.”

‘2-3 HAFTA İÇİNDE CİDDİ PİKLER YAŞAYACAĞIZ’

Maske, mesafe, hijyen ve aşılama programlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Savaşçı, “Bazı ülkelerde kısıtlamalar kaldırıldı ama o ülkelerin nüfusu az, coğrafi alanları geniş, toplu taşımaları neredeyse yok gibi, yoğun iş ortamları yok, aşıya da belki tam riayet ettiler; onlar kısıtlamaları kaldırdılar. 2-3 hafta içinde ülkemizde çok ciddi pikler yaşayacağız. Vaka sayımız 65-70 bin bandında; ama belki 300-400 binleri bulacağız. Bu da çalışma hayatını sekteye uğratacak boyutta oluyor. Hızlı antijen testleri, PCR testi, izolasyon kurallarına ve aşılamanın hızına devam etmek zorundayız yoksa sağlık altyapısında sıkıntı yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL