Genel Siyaset

Prof. Dr. Muammer Aksoy’u Anma ve 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödülleri Töreni Düzenlendi

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un aramızdan koparılışının 32. Yıldönümünde anma programı ve 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödül Töreni düzenlendi. 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer,..

Prof. Dr. Muammer Aksoy’u Anma ve 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödülleri Töreni Düzenlendi

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un aramızdan koparılışının 32. Yıldönümünde anma programı ve 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödül Töreni düzenlendi.

10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

10. Cumhurbaşkanı Sezer: Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne  durumlara düştüğünü biliyoruz

Basın alanında Uğur Dündar, Edebiyat alanında Prof. Dr. Ataol Behramoğlu, Sağlık Alanında Prof. Dr. Ahmet Saltık ve Sanat alanında Müjdat Gezen “Yılın Atatürkçüsü” ödüllerine layık görüldü.

KEMALİZM’İN NAMUS SESİNİ BİR SİS ÇANI GİBİ ÜLKEMİZİN SEMALARINA ASACAĞIZ

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt konuşmasında Prof. Dr. Muammer Aksoy’un derneği kurmasından yaklaşık 8 ay sonra katledildiğini hatırlatırken “Bu aziz millet, bu karanlığı mutlaka aydınlatacak, buna adım kadar eminim ve hiç kuşku duymuyorum; Mustafa Kemal Atatürk’ün Kemalist cumhuriyeti, laik cumhuriyeti ilelebet payidar olacak.” diye konuştu. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Cumhuriyet tarihinde oynadığı sahip olduğu sorumlulukları ve hedeflerini anlatan Bozkurt sözlerini “Atatürkçü Düşünce Derneği, Kemalizm’in namus sesini bir sis çanı gibi ülkemizin semalarına asacak, ulusumuzla Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye hedefine yürüyecektir.” diyerek sonlandırdı.

AKIL VE BİLİMDEN UZAKLAŞAN TOPLUMLARIN NE DURUMLARA DÜŞTÜĞÜNÜ HEPİMİZ BİLİYORUZ
Törende ödül veren isimlerden birisi olan 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer kısa bir açıklamada bulunarak, “Atatürkçülük düşüncesinin iki temel nedeni var, hepimiz biliyoruz; akıl ve bilim. Bu iki ilkeden, hatta Atatürk demiştir, benim söylediklerimle bilim çelişirse bilimi yeğleyin. Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne durumlara düştüğünü hepimiz biliyoruz” dedi.

Yılın Atatürkçüsü Ödülleri" sahiplerini buldu

ÇOCUKLARIMA BIRAKACAĞIM EN DEĞERLİ MİRAS
Basın alanında ödül sahibi olan duayen gazeteci Uğur Dündar yaptığı açıklamada
“Yarım asrı aşkın meslek hayatımda aldığın en onur verici ödüllerden biri, çocuklarıma bırakacağım en değerli miras. Ben bu ödülü bu dönemde büyük zulüm gören, kumpaslara maruz kalan yurtsever ve Atatürkçü aydınlarımız adına aldım.” diye konuştu.

10. Cumhurbaşkanı Sezer: Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne  durumlara düştüğünü hepimiz biliyoruz | Independent Türkçe

“DÜŞÜNCE, DÜŞÜNCE AYAĞA DAYANIRSIN RÜŞVETE İFTİRAYA YALANA”
Sanat alanında “Yılın Atatürkçüsü” ödülüne layık görülen Müjdat Gezen, “Hem Atatürk hem düşünce sözcüğü yan yana gelmesi beni de çok duygulandırır. Günümüzdeki düşünceyi ben daha başka türlü niteliyorum. Düşünce, düşünce ayağa dayanırsın rüşvete, iftiraya ve yalana” diye konuştu.

Yılın Atatürkçüsü Ödülleri" sahiplerini buldu - Karamandan.com

100. YIL MARIŞI
Edebiyat alanında ödül alan Prof. Dr. Ataol Behramoğlu Cumhuriyet’in 100. Yılı için yazdığı marşı törende Atatürkçü Düşünce Deneğine sundu. Behramoğlu konuşmasında ‘Çocuğa karşı, doğaya karşı, kadına karşı ve canlı olan her şeye karşı bir siyasi iktidar mevcut. Burada hepimize gerçekten çok büyük bir görev düşüyor.’ dedi.

KUVAYI MİLLLİYE ŞEHİTLERİNDEN KALAN EMANETİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ
Sağlık alanında ödülünü alan aynı zamanda Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ahmet Saltık, Kuvayı Milliye şehitlerinin emaneti olan Cumhuriyet’i geleceğe taşıyacaklarının ve Cumhuriyet aydınlarının bu konuda çok büyük sorumlulukları olduğunun altını çizdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (@add_genelmerkez) / Twitter

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL