Genel Siyaset SonDakika

Putin’le dostluğu seçti, eski Almanya Başbakanı ‘imtiyazları’nı kaybetti

Putin’le dostluğu ve Rus şirketlerindeki yöneticiliğini bitirme çağrılarına kulak asmayan Almanya eski başbakanı Gerhard Schröder, emekli maaşı ile korumaları dışındaki tüm ‘özel hak’larını kaybetti. Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Ukrayna..

Putin’le dostluğu seçti, eski Almanya Başbakanı ‘imtiyazları’nı kaybetti

Putin’le dostluğu ve Rus şirketlerindeki yöneticiliğini bitirme çağrılarına kulak asmayan Almanya eski başbakanı Gerhard Schröder, emekli maaşı ile korumaları dışındaki tüm ‘özel hak’larını kaybetti.

Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Ukrayna işgaline rağmen Rusya ile ilişkilerini kesmedi, eski görevinden kaynaklanan imtiyazlarının bir kısmını kaybetti.

Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bir yönetmelik değişikliğiyle, 1998-2005 yıllarında iki dönem başbakanlık yapan Sosyal Demokrat Partili Schröder’in başbakanlık ve vekillikten doğan emeklilik maaşı ve koruma polisi hakkı hariç bütün ‘özel hak’ları kaldırıldı. Schröder’in emekli başbakan olarak Almanya Federal Meclisi‘nde bir ofisi ve beş personeli bulunuyordu. Personel maaşı ve seyahat giderleri için 2016’dan beri Schröder’in yıllık gideri sadece bu kalemde 419 bin ile 557 bin euro arasında oldu.

DW’nin haberine göre imtiyazların kaldırılmasıyla Schröder ofis personeli, seyahat giderleri ve şoför hakkını kaybetmiş oldu.

Gerhard Schröder, 2005 yılında partisinin genel seçimlerdeki mağlubiyeti sonrasında başbakanlık görevinden ayrılmış, ancak alışılmışın dışında bir adım atarak, ara vermeden Rus enerji sektörüne yönetici olarak geçmişti. O zamandan beri bu görevleri ve Putin ile dostluğu yoğun tartışmalar yarattıysa da ne partisinden ihraç edilebildi ne de başka yaptırımlar uygulandı..

2005’te Rus enerji sektörüne transfer olan Gerhard Schröder, o zamandan beri Rus kamu devi Rosneft’in Denetleme Kurulu Başkanlığı görevi ile Rusya ve Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden bağlayan doğal gaz boru hatlarını inşa eden Nord Stream şirketinin Hissedarlar Komitesi Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

Schröder’e bir darbe de bugün Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. AP’deki vekillerin çoğunluğunun desteğiyle kabul edilen bir tasarı ile eski Almanya başbakanının da oligarkların bulunduğu yaptırım uygulanan kişiler listesine alınması talep edildi. Rus şirketlerindeki görevlerini bırakarak bunu engellemenin Schröder’in elinde olduğu vurgulandı.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL