Ekonomi Genel

Rekabet Kurumu: Coca-Cola dolaplarını rakiplerine de açacak

Rekabet Kurulu, yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce kendi dolaplarına farklı ürün almayan Coca-Cola’nın dolaplarının yüzde 25’ini rakip ürünlere açacağını taahhüt ettiğini duyurdu. Rekabet Kurulu, Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş’ye (CCSD)..

Rekabet Kurumu: Coca-Cola dolaplarını rakiplerine de açacak

Rekabet Kurulu, yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce kendi dolaplarına farklı ürün almayan Coca-Cola’nın dolaplarının yüzde 25’ini rakip ürünlere açacağını taahhüt ettiğini duyurdu.

Rekabet Kurulu, Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş’ye (CCSD) yönelik yürütülen rekabet soruşturmasını sonuca bağladı. Buna göre, Coca-Cola, 100 metrekarenin altındaki satış noktalarında dolaplarının yüzde 25’ini rakip ürünlere de açmak durumunda.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre soruşturma, CCSD tarafından sunulan 02.09.2021 tarihli taahhüt paketinin rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olduğu değerlendirilerek, 02.09.2021 tarihli ve 21-41/610-297 sayılı Rekabet Kurulu kararı ile sonlandırıldı.

Açıklamada CCSD tarafından sunulan taahhüt paketine ilişkin ise şunlar kaydedildi:

“Taahhüt paketi ile CCSD özetle; satış noktaları ile kolalı içecekler, diğer gazlı ürünler ve gazsız ürünler için tek sözleşme yerine ayrı ayrı sözleşmeler yapılacağını, satış noktalarına tanımlanan indirimlerin, promosyonların ve iskontoların sadece aynı tür içeceklerde geçerli olacağını, gazsız ürünlerde münhasırlık içeren sözleşmelere son verileceğini, sözleşme sürelerinin iki yıl ile sınırlı tutulacağını, miktarlı sözleşmelerinin yürürlüğünün iki yılı aşması hâlinde satış noktasına cezai şart uygulanmaksızın sözleşmeden çıkış hakkı tanınacağını, geleneksel kanaldaki 100 m2 altındaki noktalar ile yerinde tüketim kanalındaki noktalar bakımından, CCSD’ye ait içecek dolaplarının %25’inin rakip ürünlerin erişimine açılacağını, tüketicilerin ve satış noktalarının konu hakkında bilgilendirileceğini, sözleşmelerde yer alan alım şartlarında “düzenli ve sürekli satın almak suretiyle” ifadesinin yalnızca nakit yatırım içeren sözleşmelerde korunacak ve nakit yatırım haricindeki diğer indirim-iskonto-promosyonları içeren hükümler bakımından sözleşmelerden kaldırılacak şekilde düzenleme yapılacağını taahhüt etmiştir.”

Taahhütler geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 2022 yılının Kasım ayında yürürlüğe girecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL