Genel Siyaset

Rektör cübbesini 7 ay önce giyen İbiş’in resmi ataması gerçekleşti

Eski Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş yedi ay önce İstinye Üniversitesi rektörü olarak cübbe giydi ancak resmi olarak yedi ay sonra atandı: ‘Eski rektöre fiilen görevden el mi çektirilmiştir?’ OHAL..

Rektör cübbesini 7 ay önce giyen İbiş’in resmi ataması gerçekleşti

Eski Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş yedi ay önce İstinye Üniversitesi rektörü olarak cübbe giydi ancak resmi olarak yedi ay sonra atandı: ‘Eski rektöre fiilen görevden el mi çektirilmiştir?’

OHAL döneminde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile en çok ‘Barış Bildirisi’ imzacısı akademisyeninin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nin eski Rektörü Erkan İbiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmî Gazete’de 28 Temmuz’da yayımlanan kararıyla İstinye Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

İstinye Üniversitesi’nde rektör değişikliği atama Resmi Gazete’de yayımlanmadan 7 ay önce, 10 Ocak tarihinde hayata geçmişti. Topkapı Kampüs Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İstinye Üniversitesi Rektörlük Devir Teslim Töreni’nde Prof. Dr. Erdal Karaöz “Rektörlük görevini” Prof. Dr. Erkan İbiş’e devretmişti. İbiş’in rektör cübbesini giydiği bu tarihte üniversite tarafından yapılan açıklamada, “İstinye Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erkan İbiş atandı” ifadelerine yer verilmişti.

YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU NE DİYOR?

Yükseköğretim Kanunu’na göre rektör devlet ve vakıf üniversitelerine cumhurbaşkanınca atanıyor. İlgili kanun maddesinde, “Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör ataması, mütevelli heyetinin teklifi üzerine yapılır. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder” deniliyor.

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ BAŞKANI AKÇASOY: YÖK HUKUKSAL SÜREÇ İŞLETTİ Mİ?

Prof. Dr. Erkan İbiş’in resmi atama yapılmadan rektörlük görevine atanmasına tepki gösteren Mülkiyeliler Birliği Başkanı İlker Akçasoy, “Ankara Üniversitesi rektörlüğü döneminde hukuksuz ihraçlarla, disiplin soruşturmalarıyla ve son olarak bunları yaparken akademisyenleri hukuksuz biçimde fişlemesiyle gündemden düşmeyen birisi İstinye Üniversitesi’ne bugün rektör olarak atandı. Ancak İstinye Üniversitesi’nin web sayfasında 10 Ocak 2022 tarihinde Erkan İbiş’in rektörlüğü devraldığı haberi bulunmaktadır” dedi.

“Erkan İbiş atanmamasına rağmen aylardır rektörlük makamında oturmuş ya da rektörlüğün iş ve işlemlerine dahli olmuş mudur? Bu duruma karşı YÖK herhangi bir hukuksal süreç işletmiş midir? Eski rektöre fiilen görevden el mi çektirilmiştir? Bunların bilmediğimiz bir nedeni mi vardır?” sorularını yönelten Akçasoy şöyle devam etti:

“Unutulmamalıdır ki hukuksuz her eylem ve işlemin faili olanlar güç sarhoşluğu içerisinde olabilir ama mutlaka hukuk karşısında kendi gerçekleriyle yüzleşeceklerdir. Bu nedenle bu konu muhalefet partileri tarafından Meclis gündemine taşınmalı ve tüm yönleriyle gerçekler kamuoyuyla paylaşılmalıdır.”

EĞİTİM-SEN RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMAYAN ATAMAYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Erkan İbiş’in 7 ay önce Rektörlük cübbesi giymesinin ardından açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen), Resmî Gazete’de atama yayımlanmadan yapılan devir teslim törenine tepki göstererek şunları kaydetmişti:
“İstinye Üniversitesi’nin web sayfasında yapılan duyuruda “10 Ocak Pazartesi günü Topkapı Kampüs Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İstinye Üniversitesi Rektörlük Devir Teslim Töreni’nde; Prof. Dr. Erdal Karaöz, rektörlük görevini Prof. Dr. Erkan İbiş’e devretti.” denilerek, Erkan İbiş’in rektörlüğü kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak, 2547 sayılı yasa, 10 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve “Resmi Gazete Hakkında Yönetmelik”in ilgili maddeleri gereği rektör ataması Resmi Gazete’de yayınlanmak ve kamuoyuyla paylaşılmak zorundadır. Erkan İbiş’in İstinye Üniversitesi’ne rektör olarak atandığı bilgisi ise İstinye Üniversitesi’nin web sayfası dışında duyurulmamıştır. Bu nedenle beklentimiz Erkan İbiş’in Resmî Gazete’deki atama kararını kamuoyuyla paylaşmasıdır! Aksi halde Erkan İbiş’in ataması açıkça tamamlanmamış bir işlem olarak karşımızda durmakta ve yaptığı her işlemin hukuken geçersiz kılınması gerekmektedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL