Ekonomi Genel

Reuters: Türkiye yeni bir kur şokuna hazır olmayabilir

Reuters’ta yayınlanan Türkiye ekonomisiyle ilgili analizde, ülkenin bu sistemle devam etmesinin mümkün olmadığı, bir sonraki kur şokuna hazır olunamayabileceği yorumunda bulunuldu. Reuters haber ajansı bugün yayınladığı analizde Türkiye ekonomisindeki son..

Reuters: Türkiye yeni bir kur şokuna hazır olmayabilir

Reuters’ta yayınlanan Türkiye ekonomisiyle ilgili analizde, ülkenin bu sistemle devam etmesinin mümkün olmadığı, bir sonraki kur şokuna hazır olunamayabileceği yorumunda bulunuldu.

Reuters haber ajansı bugün yayınladığı analizde Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Analizde Türk Lirası’nın bu ay yüzde 9 değer kaybettiği belirtildi, Türkiye’nin yeniden bir kur krizine sürüklenebileceği uyarısı yapıldı.

Türk Lirası bu yıl dolara karşı yüzde 20 değer kaybetti. Dünya çapında yükselen enerji ve gıda fiyatları halihazırda bir enflasyon sorunu yaşayan Türkiye ekonomisini daha da zora soktu. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 70 seviyesine dayandı.

ÜLKE BİR SONRAKİ KUR ŞOKUNA HAZIR OLMAYABİLİR

Reuters’a göre Türkiye’de yetkililer ekonomideki patlamayı, aralık ayında rezerv satarak ve kur korumalı mevduat hesabı uygulamasını devreye sokarak önledi. Ajansın analizinde buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinin eksi 55 milyar dolar seviyesine düşmesi yüzünden ekonominin bir sonraki kur şokuna hazır olamayabileceği uyarısı yapılıyor. Türkiye’deki kredi büyümesinin yüzde 50 oranına ulaştığı vurgulanırken bu yüzden enflasyonun üç haneli sayılara varabileceği aktarılıyor. Ancak bu kadar ciddi bir şekilde yükselen enflasyona rağmen TCMB politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutmaya devam ediyor.

Reuters için hesaplamayı yapan dört ekonomiste göre bu hesaplarda Temmuz’da geri ödemesi gelecek olan 10 milyar dolar, Ağustos’ta geri ödemesi gelecek 20 milyar dolar değerinde mevduatın bulunduğu tahmin ediliyor.

‘MUHALEFET KAZANIRSA PİYASALAR YÜKSELEBİLİR’

BBC Türkçe’deki habere göre Reuters’a konuşan JPMorgan analisti Zafar Nazım, negatif reel faiz yüzünden bireylerin bu hesaplara olan ilgisini canlı tutmanın mühim olduğunu belirtti. İsviçre merkezli yatırım bankası Mirabaud’ın gelişmekte olan piyasalar şefi Daniel Moreno’ya göre bu sistemin sürdürülebilmesi mümkün değil. Moreno, “İşlerin her geçen gün kötüye gittiği görülüyor. Ancak yine de Türkiye’nin mücadele vermeden düşeceğini sanmıyorum” dedi.

Reuters’ın haberinde atıfta bulunduğu yabancı yatırımcılar, Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi takdirinde ortodoks ekonomi politikalarına dönüş ihtimalinin artması nedeniyle piyasaların yükselebileceğini dile getirdi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL