Dünya Genel

Rusya’dan yabancı basın kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlama kararı

Putin’in imzaladığı yeni yasal düzenlemeye göre, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı basın kuruluşlarına kısıtlamalar uygulanacak. Rusya’da faaliyet gösteren yabancı basın kuruluşlarına kısıtlamalar içeren yeni yasal düzenleme kabul edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir..

Rusya’dan yabancı basın kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlama kararı

Putin’in imzaladığı yeni yasal düzenlemeye göre, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı basın kuruluşlarına kısıtlamalar uygulanacak.

Rusya’da faaliyet gösteren yabancı basın kuruluşlarına kısıtlamalar içeren yeni yasal düzenleme kabul edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı yasal düzenlemeye göre, Rus medyasının faaliyetlerini yasaklayan ülkelerin basın kuruluşlarına yönelik benzer önlemler uygulanacak.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi’nde yayımlanan yasada, “Rus medyasının faaliyetlerinin yabancı bir devlette yasaklanması veya kısıtlanması durumunda, yanıt olarak Rusya Federasyonu Başsavcısı veya Başsavcı yardımcılarının kararı ile o devletin medya kuruluşunun faaliyetleri sınırlanacak” denildi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a göre, ülkede “yabancı ajan” tanımlamasında da değişikliğe gidildi. Buna göre, yabancı basın kuruluşu çalışanları, dernek veya yasal farklı kuruluşlardan kişilerin “yabancı temsilci” olarak kabul edileceği belirtildi. Yabancı ajanların ise “Rusya Federasyonu’nun askeri ve askeri-teknik faaliyetleri hakkında veri toplayan veya bir amaç için rapor ve materyal dağıtan kişiler” olarak tanımlandığı aktarıldı.

Ayrıca Putin’in imzaladığı yasa gereği, “Rus vatandaşlarının hayatını, sağlığını ve varlığını tehlikeye atacak, devletin düzenini bozacak haberler yayan medya kuruluşlarının faaliyetleri askıya alınacak”. Buna göre, Rusya Silahlı Kuvvetleri hakkında dezenformasyon içeren haberlere yer veren medya kuruluşları da bu önleme tabi tutulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL