Genel

Saymaz: Gezi kararını eleştiren Kocabıyık’ın eşi gece telefonuyla görevinden alınmış

Gezi Davası kararını eleştiren eski AK Parti milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık’ın, Süleyman Soylu’dan gelen telefon ile görevden alındığı belirtildi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Gezi Davası’nda verilen mahkumiyet..

Saymaz: Gezi kararını eleştiren Kocabıyık’ın eşi gece telefonuyla görevinden alınmış

Gezi Davası kararını eleştiren eski AK Parti milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık’ın, Süleyman Soylu’dan gelen telefon ile görevden alındığı belirtildi.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Gezi Davası’nda verilen mahkumiyet ve tutuklama kararlarını eleştiren eski AK Parti milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık’ı aradığı ve istifa etmesini istediği belirtildi. Kocabıyık’ın ise Soylu’ya, “İstifa etmiyorum. Siz görevden alın” dediği aktarıldı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Gezi Davası kararlarını eleştiren Hüseyin Kocabıyık’ın sosyal medya paylaşımından sonra neler yaşandığını ve Funda Kocabıyık’ın merkeze çekilmesini köşesine taşıdı. Saymaz, İçişleri Bakanı Soylu’nun AK Partili Kocabıyık’ın eleştirel tweetlerinden sonra onu aradığını ve sitem ettiğini yazdı. Saymaz’ın aktardığında göre, Soylu daha sonra Vali Kocabıyık’ı aradı ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Saymaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası’nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala’ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala’ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti’ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık’ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.

‘İNSANLARI YARGILARKEN HUKUK DA PERİŞAN OLUYOR’

İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi. Derken… Kocabıyık’ın telefonu çaldı. Arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi. Soylu, ta 1990’larda Doğru Yol Partisi’nden tanıdığı Kocabıyık’a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. ‘Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor’ dedi. Soylu ise ‘Siz Kavala’yı bilmiyor, tanımıyorsunuz’ diyerek, kızgınlığını belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak’ta, eşi Ankara’daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık’a telefon açtı. Çok kızgındı.

‘BENİM GÜNAHIM NE?’

”İstifa edin’ dedi. Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, ‘Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın’ diye yanıt verdi. Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık’ı merkeze çeken kararı imzaladı. İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi. Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL