Genel

Sedat Peker’in avukatından ‘konuşma’ açıklaması: Anlaşmaya riayet ediyor

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, Peker’in seçim döneminde konuşacağı iddialarıyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek “BAE ile yaptığı centilmenlik anlaşmasına riayet ediyor” dedi. Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, gazeteci İsmail Saymaz’ın..

Sedat Peker’in avukatından ‘konuşma’ açıklaması: Anlaşmaya riayet ediyor

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, Peker’in seçim döneminde konuşacağı iddialarıyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek “BAE ile yaptığı centilmenlik anlaşmasına riayet ediyor” dedi.

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, gazeteci İsmail Saymaz’ın “Peker’in seçime yakın bir süreçte konuşmaya hazırlandığı söyleniyor” iddialarına dair açıklamalarda bulundu. Saymaz’ın açıklamalarında bahsettiği konulara dair bir bilgisi olmadığını söyleyen Barkın, “Ancak Sayın Saymaz’ın bugüne dek sayın Peker ile ya da başka bir konuda yeterli inceleme ve bilgiye sahip olmadan bir değerlendirme yaptığını görmedim” dedi.

‘HAYATLARI TÜRKİYE’DE OLDUĞU GİBİ’

Medyascope’dan Aytuğ Özçolak’a konuşan Ersan Barkın, Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptığı “centilmenlik anlaşmasına” riayet ettiğini söyledi. Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiklerinden beri ailesi ile birlikte aynı yerde kaldığını söyleyen Barkın, “Sosyal hayatlarının da Türkiye’deki gibi olduğunu söyleyebilirim. Burada da çok serbest sosyal hayatı olan bir aile değildi. Anladığım kadarıyla biraz daha dikkatli, temkinli, kendi güvenliklerini riske atmayacak şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar” ifadelerini kullandı.

‘TEMEL GEREKÇE CAN GÜVENLİĞİNİN KORUNMASI’

Barkın şöyle konuştu:

“Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptığı centilmenlik anlaşmasına riayet ediyor. Riayet etmek durumunda. Bildiğim kadarıyla bu yazılı bir anlaşma değil. Ancak geçen sene, siyasi sonuçları olacağı sebebiyle paylaşımlarda bulunmaması hususunda talepte, ricada bulunuldu. Kendisi de mevcut durumu itibariyle buna uygun davrandı. Bu talebin temel gerekçesi kendi can güvenliğinin korunması ile ilgili. Kasım ayından beri de paylaşımda bulunmuyor. Ancak anlaşmanın içeriği hakkında hukuki bir bilgim yok. Bu konuda sahip olduğumuz bilgiler kendisinin açıkladıkları.

‘KIRMIZI BÜLTENİN İCRASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

Hakkında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hem Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi hem de İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kırmızı bülten talebi var. Bursa’daki dosya İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyayla birleştirilmişti. Geçen ay Yargıtay 5. Ceza Dairesi bu kararı uygun bulmadı ve iki davanın, yani iki örgüt davasının iki mahkemede görülmesine karar verdi. Dolayısıyla bir İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürüyen 92 sanıklı örgüt davası, bir de Bursa’da yürüyen “Köfteci Yusuf davası” diye tanımlanan bir dava var. Kendisi hakkında her iki davada da kırmızı bülten talebi var. Kırmızı bültenin icrası Interpol tarafından oluyor. Interpol tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin talepleri ve Sayın Peker’in savunmaları alındı. Şu an için nihai bir değerlendirme gerçekleşmedi. Dolayısıyla kırmızı bültenin Birleşik Arap Emirlikleri’nce icrası söz konusu değil.

‘ORASI BİR KABİLE DEVLETİ DEĞİL’

İadesi konusu tamamen siyasi bir durum. Hukuki olarak vereceğimiz cevap şu: ‘Birincisi, kırmızı bülten talebi var ve bu talep nihayete ermedi. İkincisi Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasında bir iade anlaşması yok. Üçüncüsü Birleşik Arap Emirlikleri herhangi bir uluslararası iade anlaşmasının tarafı değil.’ Ancak tabii iade anlaşması olmasa da pekala iade edebilir. Çokça örneği var. Bu Türkiye devletiyle BAE arasındaki siyasi ilişkiye bağlı. Bir de tabii ki Türkiye’de yargılandığı davaların niteliklerinin ne ölçüde iadeye gerekçe oluşturduğu önemli. Arapların bunu da göz önünde bulunduracağı kanaatindeyim, sonuçta orası bir kabile devleti değil.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL