Ekonomi Genel

Sıfır otomobil fiyatlarına zam

Otomotivde sıfır araç fiyatlarına yüzde 4 ila 10 arasında zam yapıldı. İkinci elde ise yüzde 25 zam bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, mayıs ayında otomobil ve hafif ticari..

Sıfır otomobil fiyatlarına zam

Otomotivde sıfır araç fiyatlarına yüzde 4 ila 10 arasında zam yapıldı. İkinci elde ise yüzde 25 zam bekleniyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 artarak 65 bin 167 adet oldu. Mayıs ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 artarak 51 bin 750 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 15,7 artarak 13 bin 417 adet oldu. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı ocak-mayıs döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azalarak 277 bin 252 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil fiyatlarında ise yeni bir zam dalgası yaşandı. Döviz kurundaki artış nedeniyle birçok marka sıfır araç fiyatlarına yüzde 4-10 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

EN ALTTAKİ DİLİMDE OTOMOBİL KALMADI

Bazı markalar zammı geçen hafta fiyatlarına yansıtırken, bazı markalar da 31 Mayıs – 1 Haziran tarihlerinde fiyatları artırdı. Bloomberght’den Burak Karagöz’ün haberine göre ocak ayında yenilenen ÖTV matrahlarında da en alttaki dilimde model kalmadığı belirtildi.

Ocak ayında yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 92 bin liradan 120 bin liraya çıkarılırken, yüzde 50 ile yüzde 80 ÖTV oranı arasına iki matrah grubu daha açılmıştı. Matrahı 150 bin lirayı aşıp, 175 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 60 oranında, matrahı 175 bin lirayı aşıp, 200 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 80 yerine yüzde 70 oranında vergilendiriliyordu. Otomobillerde yüzde 80 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği de 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarılmıştı.

Öte yandan sektör temsilcilerine göre ikinci el oto fiyatlarını da önümüzdeki günlerde yüzde 25 zam bekliyor. Milliyet’ten Betül Topaklı’nın haberine göre sıfır araç üretim ve tedariğindeki sorunlardan dolayı ikinci el araca talebin arttığını söyleyen Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç “Orta segment ikinci el bir aracın fiyatı şu anda 300-350 bin lira aralığında. Bundan sonra da fiyatlar yüzde 25 oranında artacak. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlarımıza, fiyat artışının devam edeceğini öngördüğümüz için bir an önce araç almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL