Genel

Sigara ve alkolde ÖTV zammı

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış gösterdi. ÖTV’deki artış oranı yüzde 47 oldu. Fiyatların ne kadar artacağına ise firmalar karar verecek. Son dönemde üst üste zamlarla gündeme..

Sigara ve alkolde ÖTV zammı

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış gösterdi. ÖTV’deki artış oranı yüzde 47 oldu. Fiyatların ne kadar artacağına ise firmalar karar verecek.

Son dönemde üst üste zamlarla gündeme gelen sigara ve alkol grubunda ÖTV artışına gidildi. Zammın tüketiciye ne kadar yansıyacağına ise firmalar karar verecek.
Yeni yılla birlikte doğal gaz ve elektrik faturaları, araç muayenesi, araç sigortası, akaryakıt gibi birçok alanda fiyat artışı görülürken bir zam da sigara ve alkolden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) geldi.
AA’nın aktardığına göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre güncellenen ilgili ÖTV listesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinde yayımlandı. Buna göre, içkilerin ve tütün ürünlerinin asgari maktu ÖTV tutarı 6 aylık Yİ-ÜFE olan yüzde 47,4 oranında artırıldı.
İktidar geçen temmuz ayında oluşan yüzde 22.04’lük zammı enflasyonla mücadele gerekçesiyle uygulamamıştı.

Yeni zamla bir adet sigarada 0,48 lira olan asgari maktu vergi 0,7197 liraya çıkarken, maktu vergi tutarı da 0,48 liradan 0,7150 liraya yükseldi. Böylece bir paket sigaradan alınan vergi tutarı 9,76 liradan 14,39 liraya yükseldi.

Böylelikle sigaranın satış fiyatı ne olursa olsun bir paket sigaradan 14,39 lira vergi alınacak. Bir paket sigaranın vergisi de 4,63 lira artırılmış oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL