Siyaset

Soylu: Bayram için gidip dönmek isteyen Suriyelilere izin verilmeyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de “Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj” programına konuk oldu. Soylu, “Bayram için gidip dönecek Suriyelilere izin verilmeyecek” dedi. Süleyman Soylu, NTV’de ‘Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj’..

Soylu: Bayram için gidip dönmek isteyen Suriyelilere izin verilmeyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de “Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj” programına konuk oldu. Soylu, “Bayram için gidip dönecek Suriyelilere izin verilmeyecek” dedi.

Süleyman Soylu, NTV’de ‘Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj’ programına konuk oldu. Soylu, bir soru üzerine bayramda ülkelerine gidip gelen Suriyeli mültecilerle ilgili konuştu:

‘SIĞINMACI DÜŞMANLIĞI YAPILIYOR’

“2019 seçimlerinde gündemde sanki Türkiye sığınmacıları kendi üretmiş gibi seçimin konusu hale getirildi. Muhalefet toplumu provoke etmek bunu bir siyaset haline getiriliyor. Alenen sığınmacı düşmanlığı yapılıyor. Türkiye’de 3 milyon 768 bin Suriyeli geçici sığınmacı var.  Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Biz tedbir almamış olsaydık bugün Türkiye’deki kaçak göçmen sayısı 10 milyonun üzerine çıkardı. Türkiye yurt içinde tüm kaçak göçmenleri yakalıyor. Yakalanan 322 bin kişi geri gönderildi. Türkiye’den Avrupa’ya geçen kaçak göçmen sayısı toplam 638 bin kişi. Yaklaşık 500 bin sığınmacı gönüllü döndü. Sığınmacılar gönüllü olarak geri dönmeli. Zorla gönderildiğinde uluslararası anlaşmalar ihlal edilmiş olur. Peki nereye geri döndüler? Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeye döndüler. Eleştirenlere soruyorum eğer TSK güvenli bölgeyi sağlamamış olsaydı sığınmacılar nereye dönecekti?

‘BAYRAM İÇİN GİDENLERE İZİN VERİLMEYECEK’

Bahçeli’nin de ifade ettiği “Madem bayramda gidiyorlar orada kalsınlar” gibi. Milletimiz tarafından da bu söyleniyor. Yaklaşık 2-3 bayramdır pandemi nedeniyle biz bu gidişleri durdurmuştuk zaten. Öncesinde açmamızın sebebiyse şuydu, gitsinler güvenli bölgeleri görsünler ve yüzde 60’ı kaldı. Valiliklerimize bildirdik, bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

VATANDAŞLIK VERİLEN SURİYELİ SAYISI

31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu, 113 bin 654’ü reşit. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün, ‘900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı’ diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Tamamen iç karışıklık çıkarmaya çalışmak.

 

GECE 12’DEN SONRA MÜZİK YASAĞI

Türkiye pandemide çok önemli tedbirler aldı. Türkiye netice itibarıyla önemli bir bölümünü geride bıraktık.

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak ortak bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL