Nilüfer AYDEMİR

Tarım mı Bakan mı İstifa Etti?

Tarım ve Orman Bakanlığını uzun süredir yürüten Sayın Bekir Pakdemirli’nin görevden affı(!) gece yarısından bu yana gündem oldu. 4 Mart 2022 31768 sayılı Resmi Gazete’de 2022/86 Cumhurbaşkanlığı imzası ve kararı..

Tarım mı Bakan mı İstifa Etti?

Tarım ve Orman Bakanlığını uzun süredir yürüten Sayın Bekir Pakdemirli’nin görevden affı(!) gece yarısından bu yana gündem oldu.

4 Mart 2022 31768 sayılı Resmi Gazete’de 2022/86 Cumhurbaşkanlığı imzası ve kararı kamuoyu ile şöyle paylaşıldı;

“ Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve 106’ıncı maddeleri gereğince atanmıştır.”

Sayın Kirişçi’nin ziraat mühendisi olması özellikle bazı kesimleri umutlandırdı. Malum Veteriner hekim olan Sayın Mehdi Eker’den sonra atanan mesleki anlamda 2. Kişi. Yeni atanan bakanın icraatlarını görmeden kısacası peşin hükümlü olmak istemem lakin değişen pek bir şey olmayacağı aşikar..

Sayın Pakdemirli’yi bir çiftçi, bir tüketici, tarım eğitimi almış ..bir kadın olarak asla affetmiyorum!

Zeytin bahçelerinin yeniden tesis edilmesi şartı ile maden sahası olmasının önünü açması son icraatı bunu hiç unutmayacağız mesela.

Mazotta alınmaması gereken çiftçi için ÖTV’nin yat sahiplerine tanınan ayrıcalık olduğunu unutmayacağımız gibi..

İthalat kapısını sonuna kadar açıp çiftçiyi haksız rekabete bıraktığını da unutmayacağız..

Tarım sektöründe küçük aile işletmelerini girdi artışı ile, 442 sayılı Köy Kanunu’nda değişiklikler ile çaresiz bırakılmasına müsaade ettiğini de unutmayacağız.

Meraların imara açıldığını unutmayacağız!

TAKBİL sistemini rafa kaldırdıklarını, TKK mağdurlarının sesini duymadığını… ve nicelerini unutmamızın mümkün olmaması gibi.

Çiftçiye “kepek ekin” diyecek kadar tarımdan uzak bakanların olmaması en büyük temennimiz elbette lakin atama bekleyen arkadaşlarıma şimdiden çok sevinmemelerini salık vereceğim zira ekonominin gidişatı böyle iken sadece seçim vaadi olarak bir söylem çıkar uygulamaya gelince yine açıkta kalınır. O nedenle lütfen çok umutlanmayın.

Tarım arazilerinin sözde yatırım adına elden ele dolaştığı, banka kredilerinin tarıma değil de şirket kasasına geçtiği… bağ, bahçe, dağ bayır, ormanlık demeden maden sahası olduğu, hayvanların kesime gittiği, saman karşılığı verildiği… sütün litre fiyatının sokak arasında 8 TL olduğu… mazot, kimyevi gübre, pestisit olmadan olmaz haldeki ülkemin ayakta kalmaya çalışan üreticileri olarak dilimizde tek söz;

“gelen gideni aratmasa bari”

Her şeye rağmen vatana hayırlı olsun diyerek soruyorum tarım mı yoksa bakan mı istifa etti?

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL