Genel Siyaset

Tartışmalı davaların hakimi Akın Gürlek, bakan yardımcılığına atandı

Tartışmalı davalarda verdiği kararlarla kamuoyunun gündemini meşgul eden ve ‘AYM kararını tanımayan hakim’ olarak bilinen Akın Gürlek, Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığı’na atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakanlığı..

Tartışmalı davaların hakimi Akın Gürlek, bakan yardımcılığına atandı

Tartışmalı davalarda verdiği kararlarla kamuoyunun gündemini meşgul eden ve ‘AYM kararını tanımayan hakim’ olarak bilinen Akın Gürlek, Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığı’na atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na Akın Gürlek atandı.

Önce İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, ardından ise 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerini yürüten Akın Gürlek, muhaliflerle ilgili tartışma yaratacak hapis cezası kararlarına imza attı. Gürlek, Sözcü gazetesi yazarlarını “örgüte yardım” suçundan mahkûm eden mahkemenin başkanıydı.

DEMİRTAŞ, KAFTANCIOĞLU VE FİNCANCI’YA CEZA

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a örgüt propagandası suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası veren Gürlek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu ise sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay hapisle cezalandırdı. Gazeteci Can Dündar’ı kaçak ilan ederek gayrimenkullerine el koyma kararı verdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı 2,5 yıl hapisle cezalandıran isim oldu.

KILIÇDAROĞLU: YENİ ZEKERİYA ÖZ’ÜMÜZ

Akın Gürlek’in en tartışmalı kararı ise Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’na ilişkin verdiği hak ihlali kararını uygulamayarak AYM’ye direnmesiyle oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AYM kararına uymaması nedeniyle Akın Gürlek’i “Yeni Zekeriya Öz” olmakla suçladı.

Gürlek bu ifadeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’na açtığı 75 bin TL’lik tazminat davasını da kaybetti.

HSK ONUN İÇİN KENDİ İLKESİNİ İHLAL ETTİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’na ilişkin verdiği hak ihlali kararını yok sayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Akın Gürlek’i “birinci sınıf hakimliğe” terfi ettirdi. Bu karar, HSK’nin “AYM’de ihlale neden olan terfi edemez” şeklindeki ilke kararıyla çelişti.

Hakimler ve Savcılar Kanunu’na göre “birinci sınıf olma”, bir hâkim ve savcının adli veya idari yargıda görev süresi boyunca gelebileceği en üst seviye. AYM kararına direnmesine karşın terfi etmeyi başaran Gürlek’in, bu sayede birçok haktan yararlanmasının önü açılmıştı. Gürlek’in birinci sınıf hâkim statüsü kazanmasıyla maaşının arttığı, ayrıca AYM ve Yargıtay üyesi olarak atanmasının önünün açıldığı yorumları yapılmıştı.

ADALET BAKAN YARDIMCISI DANIŞTAY ÜYESİ OLDU

Danıştay üyeliğine seçme kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş Danıştay üyeliğine seçildi.

HSK Genel Kurulu’nda boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için yapılan seçime ilişkin karar da Resmi Gazete’de yer aldı.

Buna göre, HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Barış Tüfenkci, Konya Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Kenan Balan ve Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurten Çolakoğlu, Danıştay üyeliğine seçildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL