Ekonomi Genel Siyaset

Türkiye AB atığının en büyük alıcısı: 15 milyon ton

Avrupa Birliği’nin geçen yıl ihraç ettiği toplam 33 milyon ton atığın en büyük alıcısı Türkiye oldu. 15 milyon ton, ikinci Hindistan ise 2,4 milyon ton AB atığını aldı. Avrupa İstatistik..

Türkiye AB atığının en büyük alıcısı: 15 milyon ton

Avrupa Birliği’nin geçen yıl ihraç ettiği toplam 33 milyon ton atığın en büyük alıcısı Türkiye oldu. 15 milyon ton, ikinci Hindistan ise 2,4 milyon ton AB atığını aldı.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Avrupa Birliği (AB) geçen yıl yarıya yakını Türkiye’ye olmak üzere toplam 33 milyon ton atık ihraç etti.

Türkiye’ye gönderilen atık 14,7 milyon tonu buldu. Bunun yaklaşık yüzde 90’ını demir ve çelik hurdaları oluşturdu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, AB’nin Türkiye’nin ardından en fazla atık ihraç ettiği ikinci ülke 2,4 milyon tonla Hindistan. Mısır’a 1,9 milyon ton ve İsviçre’ye 1,7 milyon ton atık satışı gerçekleştirildi. Çin’e yapılan atık ihracatında ise büyük bir düşüş yaşandı. 2009’da AB’den Çin’e 10,1 milyon ton hurda satılırken, bu rakam geçen yıl 0,4 milyon tona geriledi.

Diğer yandan AB tarafından ihraç edilen atık madde miktarı ise geçtiğimiz yıl, 2004 yılından bu yana yüzde 77 artış gösterdi. AB üyesi olmayan ülkelerden ithal edilen atık miktarında da bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 oranında artış görüldü. Geçen yıl ihraç edilen atıkların 19,5 milyon tonu demir ve çelikten oluşuyordu.

Buna karşın AB de üçte biri İngiltere’den olmak üzere 5,5 milyon ton atık demir ithal etti.

İhraç edilen atıklar arasında en büyük ikinci malzeme grubunu 4,4 milyon ton ile kağıt ve karton oluşturdu. Bunların dörtte biri Hindistan’a yollandı.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL