Dünya

Türkiye’den Almanya’ya öğrenci göçü artıyor

Son yıllarda yüksek öğrenim için Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilerin sayısında ciddi artış var. Üniversitelerin çoğunda eğitime başlayan öğrenci sayısında yüzde 10’un üzerinde artış yaşandı. Almanya’da üniversite öğrenimine başlayan Türkiyeli öğrencilerin..

Türkiye’den Almanya’ya öğrenci göçü artıyor

Son yıllarda yüksek öğrenim için Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilerin sayısında ciddi artış var. Üniversitelerin çoğunda eğitime başlayan öğrenci sayısında yüzde 10’un üzerinde artış yaşandı.

Almanya’da üniversite öğrenimine başlayan Türkiyeli öğrencilerin sayısında son yıllarda hızlı bir artış yaşanıyor. Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) verdiği bilgilere göre, Türkiye Almanya’ya üniversite öğrencisi gönderen ülkeler arasında Çin, Hindistan, Suriye, Avusturya ve Rusya’nın ardından altıncı sırada yer alıyor.

 

2017/18 DÖNEMİNDE SIÇRAMA

Deutsche Welle Türkçe’den Başak Özay’ın haberine göre, Almanya’daki üniversitelere kayıt yaptıran Türk öğrencilerin sayısında özellikle 2017/18 kış döneminden bu yana dikkat çekici bir artış meydana geldiği gözleniyor. DAAD’nin açıkladığı veriler bir önceki 10 yılda ortalamanın altında seyir izleyen Türkiyeli öğrenci sayısının bu dönemden itibaren sıçrama yaptığını gösteriyor. Verilere göre, Almanya’daki üniversitelere kayıt yaptıran Türkiyeli öğrencilerin sayısı 2016/17 kış döneminde bir önceki yıla kıyasla sadece yüzde 0,3 artarken, 2107/18 kış döneminde yüzde 9,8, 2018/2019 döneminde yüzde 11, 2019/20 döneminde ise yüzde 11,8 arttı.

‘FEN, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK VE MATEMATİK BÖLÜMLERİNE BÜYÜK İLGİ VAR’

DAAD Basın Sözcüsü Michael Flacke, söz konusu gelişme ilgili açıklamasında “Uzun yıllardır Türkiyeli öğrencilerin Alman üniversitelerinde özellikle fen, teknoloji, mühendislik ve matematik bölümlerine büyük ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz. Bu bölümler arasında Enformatik öne çıkıyor, ancak sosyal ve beşeri bilimlere de ilgi artıyor” dedi.

PANDEMİ DE FRENLEMEDİ

Kurumun verileri, tüm dünyada hareketliliğin kısıtlandığı ve eğitimin büyük darbe aldığı pandemi yılı 2020/21 döneminde de Türkiye’den Almanya’ya üniversite eğitimi için gelen öğrencilerin sayısındaki artışın devam ettiğini gösteriyor. DAAD geçen yıl üniversitelere yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sayısının yüzde 5,8 artarak şimdiye kadarki en yüksek sayı olan 10 bin 18’e yükseldiğini açıkladı.

Üniversitelerin verileri de Türk öğrencilerin Alman üniversitelerine olan yoğun ilgisini ortaya koyuyor. DAAD’nin üniversiteler arasında yaptırdığı ankete göre, ankete katılan üniversitelerin yüzde 54’ü 2021/22 kış döneminde Türkiye’den gelen öğrencilerin sayısında artış olduğunu, yüzde 43’ü ise bu artışın “çok yüksek” kategorisi olarak değerlendirilen yüzde 10’un üzerinde olduğunu bildirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL