Dünya Genel

Türkiye’ye ‘maymun çiçeği’ uyarısı: Aşı temin edilmeli

Prof. Dr. Derya Unutmaz, maymun çiçeği salgını karşısında Türkiye’nin de her ihtimale karşı “bir miktar” aşı temin etmesi gerektiğini söyledi. Maymun çiçeği salgını konusunda araştırmalarda bulunan Prof. Dr. Derya Unutmaz,..

Türkiye’ye ‘maymun çiçeği’ uyarısı: Aşı temin edilmeli

Prof. Dr. Derya Unutmaz, maymun çiçeği salgını karşısında Türkiye’nin de her ihtimale karşı “bir miktar” aşı temin etmesi gerektiğini söyledi.

Maymun çiçeği salgını konusunda araştırmalarda bulunan Prof. Dr. Derya Unutmaz, endişe edecek bir durum olmadığını belirterek, “Bizim de bir miktar temin etmemiz, her ihtimale karşı faydalı olur” dedi.

 

Avrupa ve ABD’de maymun çiçeği salgının yayılması üzerine tüm gelişmeleri takip eden ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. Derya Unutmaz sosyal medya hesabından Türkiye’ye de önerilerde bulundu. Prof. Dr. Unutmaz, şu ifadeleri kullandı: “Biraz önce ABD ilaç kurumu FDA, çiçek hastalığı (#smallpox) için geliştirilmiş bir ilacı maymun çiçeği virüsü (#Monkeypox) için onayladı. Eski çiçek aşıları da çok etkili. Monkeypox vakalarının bulaşması oldukça garip olmakla birlikte, korkulacak, endişe edecek bir durum yoktur. İlacın onayı ile alakalı haber. Avrupa’da onaylı olduğu anlaşılıyor. Bizim de bir miktar temin etmemiz, her ihtimale karşı faydalı olur.”

Avrupa’nın şimdiye kadarki en büyük maymun çiçeği salgını olarak tanımlanan salgında, en az sekiz Avrupa ülkesinde (Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık), ayrıca Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta vakalar rapor edildi.

 

Virüs, korona virüsü kadar kolay yayılmadığı için bilim insanları, salgının Covid-19 gibi bir pandemiye dönüşmesini beklemiyorlar. Yüksek riskli temaslar arasında oda arkadaşları, cinsel partnerler, yakın temasta olan kişiler ve hastayla ilgilenen sağlık çalışanları yer alıyor.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL