Viyana mahkemesi karar veremedi: Sezgin Baran Korkmaz 14 gün daha gözaltında

0
53

ABD’nin talebiyle Avusturya’da kara para aklama suçlamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz mahkemeye çıktı. Viyana mahkemesi, iade kararını yakalandığı yerdeki mahkemenin vermesine hükmetti.

Kara para aklama suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine Avusturya’nın Wels kasabasında tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, Viyana Başsavcılığı’nın ‘iade talepli tutuklama’ başvurusu sonucu hakim karşısına çıktı. Avukatı Volkan Murat Dülger’in verdiği bilgiye göre, Viyana’daki mahkeme Korkmaz hakkında yetkisizlik kararı verdi. Buna göre Viyana mahkemesi, iade kararını yakalandığı yerdeki mahkemenin vermesini benimsedi.

Dülger, bu sürecin 14 gün daha süreceğini söyledi. Korkmaz’ın gözaltı süresinin tutuklu geçirip geçirmeyeceğine de yakalandığı yerdeki mahkeme karar verecek.

‘SÖZ ALMADI, SAKİNDİ’

Duruşmayı yerinden izleyen Sözcü gazetesi muhabiri Ali Gülen ise duruşmanın başında gözaltı gerekçesi, iade prosedürü, kendisiyle ilgili suçlamanın ve talebin anlatıldığını, Korkmaz’ın duruşma boyunca sakin olduğunu ve söz almadığını aktardı.

Korkmaz’ın avukatlarının hem mahkemenin yetkisiz olduğuna dair dilekçe verdiği, hem de ‘ilk başvuran ülkenin ABD olmasına rağmen, uluslararası anlaşma gereği ilk başvurana gönderileceğine ilişkin hüküm olmadığını’ savunarak Korkmaz‘ın Türkiye’de yargılanmasını istedikleri belirtildi.

Mahkeme, iadesi talep edilen zanlının 14 gün daha tutuklu kalmasına ve iade sürecindeki kararı, tutuklandığı ilk yer olan Wels’teki mahkemenin vermesini kararlaştırdı. Şu an için bu duruşmaya kadar Korkmaz’ın gözaltı sürecinin devam etmesi bekleniyor.

-Reklam Alanı-