Genel Siyaset

Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat: İki kez mühürlenmiş

Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat yapıldığı ve Bodrum Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen çalışmaların sürdüğü belirtildi. Sedat Peker’in, eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ın ‘çöktüğünü’ iddia ettiği Yalıkavak Marina’da 5 aydır ruhsatsız şekilde inşaat yapıldığı belirtildi…

Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat: İki kez mühürlenmiş

Yalıkavak Marina’da ruhsatsız inşaat yapıldığı ve Bodrum Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Sedat Peker’in, eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ın ‘çöktüğünü’ iddia ettiği Yalıkavak Marina’da 5 aydır ruhsatsız şekilde inşaat yapıldığı belirtildi. Bodrum Belediyesi’nin mühürlediği şantiyede, vinçler ve işçilerin çalışmaya devam ettiği aktarıldı.

Peker’in iddiasına göre, 2016’da Yalıkavak Marina’nın sahibi Azerbaycanlı oligark Mübariz Mansimov tehdit edilerek hisseleri düşük fiyattan yine Azerbaycanlı olan Anar Alizade’ye devredilmişti. İddialara göre, ‘perde arkasında’ Mehmet Ağar vardı ve oğlu Tolga Ağar, marinanın yönetim kurulu üyesiydi. 2018’de oğlu AK Parti’den milletvekili seçilen Mehmet Ağar marinanın yönetim kurulu başkanı olmuştu.

‘VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET GELİYOR’

Birgün’den Timur Soykan’ın aktardığına göre, marinadaki eski otel binası tamamen yıkıldı ve yerine iki katlı çok daha büyük bir otel inşa ediliyor. Önceden 11 odalı olan oteldeki oda sayısının en az iki kat arttığı öne sürülüyor.

Bodrum Belediyesi yetkilileri, marinayı işleten şirketin tadilat ruhsatı için başvurduğunu ve incelemenin sürdüğünü ifade etti. Şirkete ruhsatsız inşaatın durması için uyarı yapıldığını belirten belediye kaynakları “Vatandaşlardan şikâyetler geliyor. 2 kez mühürlememize rağmen çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

‘FAZLA YAPILAN BÖLÜMLER YIKILACAK’

İmara göre; marinanın bulunduğu denizin üzerine dolgu alanda yapılaşma oranının yüzde 20 olduğunu ifade eden Bodrum Belediyesi yetkilileri kendilerine sunulan tadilat projesine göre; marinada daha önce kullanılmayan rezerv olarak bırakılan alanda yapılaşmaya gidildiğini ifade ediyor. “Şu an ruhsat başvurusu son inceleme aşamasında. Fazlası yapıldıysa ruhsat verilmeyecek. Fazla yapılan bölümler yıkılacak” diye konuşuyorlar.

‘ANCAK ARKASINDA BÜYÜK BİR GÜÇ OLAN BİRİ YAPABİLİR’

Yalıkavak Marina’nın ‘baskı ve kumpasla elinden alındığını’ iddia eden Mübariz Mansimov “Orada 5 bin 500 metrekare toplam yapılaşma izni vardı. Biz hepsini kullanmıştık, 1 metrekare bile kalmamıştı. Bunu katbekat geçmişler. Eski otel bir katlıydı, en az 5 metre daha yükseltmişler. Biz buraya çivi çakamıyorduk. Denize 10 metre mesafede bunu yapıyorlar” dedi.

Mübariz Mansimov, Yalıkavak Marina’yı fiilen Mehmet Ağar’ın yönettiğini iddia ediyor. “Bu inşaatları ancak arkasında büyük bir güç olan biri yapabilir” diyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL