Genel Siyaset

Yargı, yıkılan Cebeci Stadyumu’nda yürütmeyi durdurma kararı verdi

Yargı, Ankara’daki Cebeci Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması planlarının yürütmesini durdurdu. Stadyum temmuz ayında yargı süreci devam ederken yıkılmıştı. Ankara’nın bellek mekânlarından olan Cebeci İnönü Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması..

Yargı, yıkılan Cebeci Stadyumu’nda yürütmeyi durdurma kararı verdi

Yargı, Ankara’daki Cebeci Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması planlarının yürütmesini durdurdu. Stadyum temmuz ayında yargı süreci devam ederken yıkılmıştı.

Ankara’nın bellek mekânlarından olan Cebeci İnönü Stadyumu alanına Millet Bahçesi yapılması için Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından nazım imar planı ile uygulama imar planı değişikliği yapıldı. Plan değişikliğini yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Ankara 17. İdare Mahkemesi, telafisi mümkün olmayan zararlar verileceğini belirterek, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Cebeci Stadyumu devam eden tüm hukuksal süreçlere rağmen Millet Bahçesi yapılması için geçen yıl temmuz ayında yıkıldı. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla yerine Millet Bahçesi yapılmasının yürütmesi durduruldu. Planın iptal edilmesi ve Cebeci Stadyumu’nun yeniden yapılması için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Yapının yakın çevresinde tren istasyonu ve semt pazaryeri bulunduğunu, İnönü Stadyumu’nun o bölgenin kimliğini tanımlayan bir yapı olduğunu vurgulayan Candan, “Anı değeri ve bellek değeri vardır. İnönü Stadının sadece Ankaralılar için değil, müsabakalara gelen kişiler için de anı değeri taşıyor. Stadın kent için değeri tartışılmazdır. Tüm çabalarımıza hukuksal süreçlerimize rağmen, Cumhuriyetin simge yapısının yıkımı sürecinde sorumluluğu olan kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Mahkemenin daha önceki yargı kararlarını hatırlattığını hem de ders verdiğini söyleyen Candan, “Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, Millet Bahçesi adı altında yapılaşmaya açılmasına yargı dur demiştir. 26 milyon liraya ihalesi yapılan sözleşmesi imzalanan Millet Bahçesinin ihalesi ivedilikle iptal edilmelidir” çağrısında bulundu.

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL