Genel SonDakika

Yuva köyünde mikrobiyolojik kirlenme tespit edildi, akarsu ve kuyulara yasak geldi

141 kişinin zehirlendiği, 1 kişinin öldüğü Bolu Yuva Köyü’nde, mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen akarsu ve sondaj kuyularının ikinci bir emre kadar her türlü kullanımı kısıtlandı. Bolu’da ‘kaynağı belirsiz’ zehirlenmelerin yaşanmasının..

Yuva köyünde mikrobiyolojik kirlenme tespit edildi, akarsu ve kuyulara yasak geldi

141 kişinin zehirlendiği, 1 kişinin öldüğü Bolu Yuva Köyü’nde, mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen akarsu ve sondaj kuyularının ikinci bir emre kadar her türlü kullanımı kısıtlandı.

Bolu’da ‘kaynağı belirsiz’ zehirlenmelerin yaşanmasının ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Erkan Kılıç başkanlığında toplandı.

Zehirlenmelerin başlamasından tam 1 ay sonra Meclis’in aldığı karara göre, Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğü Çaydurt deresinden alınan numune sonuçlarında standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilmesi üzerine dere suyunun her türlü kullanımı ikinci bir karara kadar kısıtlandı.

AA’nın haberine göre köy içinde bulunan ve vatandaşlara ait olan ve mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen sondaj kuyularının da her türlü kullanımının ikinci bir karara kadar kısıtlanması kararı alındı.

Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde bulunan işletme ve tesislere ait sondaj kuyularının ilgili kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tespit edilenlerle ilgili olarak yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı.

Köyde içme suyundan etkilenerek hastaneye başvuran 141 kişiden 115’i, tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edilmiş, Ankara’da tedavi gören 49 yaşındaki Eyüp Ertem ise 23 Temmuz’da vefat etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL