Dünya Genel Siyaset

Zelenskiy: İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarının 110. gününde yayınladığı mesajda Kırım’daki Rus yetkililere “Huzur yok” mesajı verirken “İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız” diye konuştu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarının 110. gününde..

Zelenskiy: İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarının 110. gününde yayınladığı mesajda Kırım’daki Rus yetkililere “Huzur yok” mesajı verirken “İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarının 110. gününde Telegram hesabından mesaj paylaştı.

Zelenskiy, 110 gün içinde ülkenin güney bölgelerinde yeniden kontrol sağladıklarını, Harkiv bölgesinin de büyük kısmını düşmanın elinden kurtardıklarını belirterek “Genel olarak, 1000’den fazla yerleşim yeri kurtarıldı, işgalcilerin Ukrayna’nın güneyindeki saldırıları durduruldu” dedi.

‘SAVAŞIN BEDELİ UKRAYNA İÇİN ÇOK AĞIR’

Öte yandan, Ukraynalı askerlerin Donbass’ta da Rus güçlerine büyük kayıplar verdirdiklerini dile getiren Zelenskiy, “Donbas’taki muharebeler kesinlikle Avrupa’da ve Avrupa için düzenlenen en acımasız muharebelerinden biri olarak tarihe geçecek” diye konuştu.

Ülkesinde devam eden savaşın sona ermesi için güçlü ve modern silahlara ihtiyaç duyduklarını savunan Zelenskiy, şunları kaydetti: “Ve her gün ortaklarımızın dikkatini, sadece yeterli miktarda modern topçuların Ukrayna’ya avantaj sağlayacağına ve nihayet Ukraynalı Donbass’ta Rus saldırılarını sona erdireceğine çekiyoruz.”

Zelenskiy, devam eden savaşta birçok sivilin ve çocuğun hayatı kaybettiğini vurgulayarak, “Ukrayna için bu savaşın bedeli çok ağır ve korkunçtur” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile savaşta Ukrayna’daki cephe hattının 2 bin 500 kilometreyi geçtiğine dikkat çeken Zelenskiy, “Devam etmek ve tüm topraklarını özgürleştirmekten başka seçenekleri olmadığı, işgalcileri topraklarından kovacaklarını” söyledi.

‘RUSYA’YA KIRIM’DA HUZUR YOK’

Zelenskiy, “Onlara Ukrayna ordusunun mutlaka geleceğini söyleyin. Elbette Kırımımızı da özgürleştireceğiz. Ukrayna bayrağı yine Yalta, Sudak, Dzhankoy ve Yevpatoriya üzerinde dalgalanacak. Ve Kırım’da değerli topraklara el koyan her Rus yetkili şunu aklında tutmalı ki burası onların huzura kavuşacakları bir toprak değil” ifadelerine yer verdi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL