Dünya

Zelenskiy’den ‘Rusya ile uzlaşmaya hazırım’ mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile Türkiye’de yapacakları görüşme öncesinde “Uzlaşmaya hazırım” mesajı verdi. Zelenskiy, ‘karşı tarafın da uzlaşmaya yanaşması gerektiğini’ söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile..

Zelenskiy’den ‘Rusya ile uzlaşmaya hazırım’ mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile Türkiye’de yapacakları görüşme öncesinde “Uzlaşmaya hazırım” mesajı verdi. Zelenskiy, ‘karşı tarafın da uzlaşmaya yanaşması gerektiğini’ söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile Türkiye’de yapılacak görüşme öncesindeki açıklamasında ‘uzlaşmaya hazır olduğunu’ vurguladı. Alman Bild gazetesine konuşan Zelenskiy, “Her müzakerede hedefim Rusya ile savaşını sona erdirmek” dedi. “Uzlaşmaya varılabilir ama bu ülkeme ihanet olamaz” diyen Zelenskiy, karşı tarafın da uzlaşmaya yanaşması gerektiğinin altını çizdi.

Zelenskiy iki bakan arasında yapılacak görüşmeye ilişkin ayrıntılar hakkında “henüz konuşmak istemediğini” belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile henüz doğrudan teması olmadığını belirten Zelenskiy, “Sadece iki devlet başkanı arasındaki doğrudan görüşmeler ile bu savaşı bitirebiliriz” diye konuştu.

RUS TARAFI: TEK BİR MADDEDE BİLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Rus heyetinin üyesi Leonid Slutskiy ise görüşmelerde ‘tek bir maddede bile tavize gitmeyeceklerini’ belirtti. Slutskiy, Rus medyasına açıklamasında, “Rusya heyeti görüşmelerde tek bir maddede bile taviz vermeyecek” dedi. Slutskiy, görüşmelerin çok zor geçtiği nedeniyle bu konuda az konuşmayı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını başlatmasından bu yana iki ülke arasındaki üst düzey ilk görüşme Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba arasında Antalya’da yapılacak.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL